Fant, ki je postal most
Markus ZusakZaložba | Sanje |
Zbirka | Sanje. Roman |
Leto izdaje | 2020 |
ISBN | 978-961-2740-979 |
Naslov izvirnika | Bridge of clay |
Leto izdaje izvirnika | 2018 |
Prevod | Maja Ropret |
mehka vezava
23,5 x 15 cm
580 g
499 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje
Založnik o knjigi
Fant, ki je postal most, najnovejši roman avstralskega pisatelja Markusa Zusaka, avtorja uspešnic Kradljivka knjig in Odposlanec, je osupljiva zgodba o petih bratih, ki v predmestni hiši odraščajo sami, v svetu lastnih pravil, pri tem pa jim družbo dela pisana druščina ekscentričnih ljubljenčkov. Prebivalci hiše na Archerjevi ulici so divji, neukročeni in prekipevajo od življenja, so ljubeči, neusmiljeni in polni žalosti. Na poti odraščanja odkrijejo pretresljivo skrivnost, ki je povezana z izginotjem njihovega očeta, ki ni bil vedno Morilec ... V samem srcu nenavadne družine Dunbar pa je Clay, fant, ki zgradi most – zavoljo svoje družine in veličine, da bi opral preteklost in priklical čudež. Vse to in še več, plod trinajstih let, na petstotih straneh čiste bralske ekstaze. Čakali smo ga in dočakali, ganljiv predmestni ep in fanta, ki je postal most.
Roman ob spoznanju, da je ljubezen nemalokrat polna tišine in neizrečenega, krasijo številne nagrade, med njimi knjižna leposlovna nagrada Indie 2019, postal je tudi Amazonova naj knjiga 2018 ter knjiga leta 2018 po izboru Wall Street Journala.
IZ KNJIGE
"Dragi Clay,
ko to bereš, je pogovor že za nama ... Rada bi samo rekla, da vem, da boš kmalu odšel, in da te bom pogrešala. Te že pogrešam.
Matthew mi je povedal za neki odročni kraj in most, ki naj bi ga gradil. Poskušam si predstavljati, iz česa bo ta most, ampak se mi zdi, da niti ne bo važno. To misel sem si hotela prilastiti, ampak sem prepričana, da jo že poznaš z ovitka Kamnolomca:
»VSE, KAR JE KDAJ USTVARIL, JE BILO NAREJENO NE SAMO IZ BRONA ALI MARMORJA ALI BARVE, TEMVEČ IZ NJEGA ... IZ VSEGA, KAR JE SKRIVAL V SEBI.«
Samo to vem: Ta most bo narejen iz tebe.
Če se strinjaš, bom zaenkrat obdržala knjigo – mogoče zato, da se boš res vrnil ponjo in se vrnil tudi na Surrounds.
Pravijo, da ne smeš požigati mostov za sabo, ampak vseeno ti ponujam zippa, tudi če samo za srečo ali za spomin name. In po svoje je vžigalnik smiseln. Saj veš, kaj pravijo o glini, ne? Seveda veš.
Pozdrav,
Carey" - iz knjige
Recenzija Bukla
Markus Zusak je avstralski pisatelj, ki je po svetu zaslovel z zares očarljivo knjigo o mladi deklici z naslovom Kradljivka knjig (izvirno izdana leta 2005), ki smo jo v prevodu dobili šele leta 2010. V času karantene pa smo na televiziji imeli možnost ogleda filmske adaptacije z istoimenskim naslovom (prvič predvajane leta 2013). Zanimivo je, da »kradljivka« ni avtorjev prvenec, je pa prva doživela mednarodni uspeh in mu prinesla mnoge odmevne nagrade. Njegov roman Odposlanec smo dobili leta 2019, nastal pa je skoraj dve desetletji poprej. Čeprav prva knjiga slovi po vojni tematiki, pa se prav tako kot Odposlanec ukvarja z medosebnimi odnosi, ljubeznijo, prijateljstvom, odraščanjem, soočanjem s težavami in izgubo bližnjih. Teh tematik ne manjka niti v najnovejši Zusakovi knjigi Fant, ki je postal most. Nova zgodba, ki jo je zvesto bralstvo čakalo okroglih deset let, navduši s številnimi skrivnostnimi ključi, poimenovanji in zapleti. Retrospektivno se skozi zgodbo petih fantov vračamo k osrednjemu dogajanju, ki je močno zaznamovalo njihovo življenje, o katerem nam pripovedujejo sami. In ko že mislimo, da smo razkrili eno nit, se nam iz klobčiča zgodbe izvije nova. Avtor tako mojstrsko zakrije pomembne sledi v predmete in osebe, da se bralec počuti kot detektiv, ki se do konca zgodbe prebija do življenjske resnice njih vseh. Vsaka oseba nosi presunljivo težo celote, in če bi katerokoli izpustili, bi pripoved razpadla. Vse dvomljivce, ki se s težavo prebijajo čez prve strani, prijazno pozivam, da se potrudijo do konca, saj je več kot vredno. Ne skrbite, tudi vsa tista »čudna« poimenovanja (oče, ki ga kličejo Morilec, in drugi) so v nadaljevanju skrbno pojasnjena. Če ste dvomili, ali lahko Fant preseže Kradljivko, je odgovor ne, res je ne more, vendar ta nova knjiga živi svoje bogato življenje povsem zase, saj jo je Zusak spisal v veščem pripovedovalskem slogu.
Urška Bračko, Bukla 153
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.