Založba | Mladinska knjiga |
Leto izdaje | 2022 |
ISBN | 978-961-01-6607-8 |
trda vezava
21 x 15 cm
400 g
256 strani
Tip knjige
dokumentarna literatura
Kategorije
leposlovje
slovensko leposlovje
Založnik o knjigi
Knjiga Življenje v sivi coni je nastala v času pandemije covida-19. V tem času je imel marsikdo o marsičem zelo veliko povedati. Nekateri so bili zelo glasni, nekateri pretreseni do dna duše, drugi samozavestni in uporniški kot še nikoli doslej.
Medtem so se v bolnišničnih sobah in kirurških dvoranah odvijale težke bitke in osebne drame bolnikov. Celotno dogajanje v družbi je sprožilo nastanek izrednih razmer in napetosti svetovne razsežnosti. David Zupančič pripoveduje o tem humorno, poznavalsko in natančno.
»S to knjigo ne želim priliti olja na požar strasti, ki ga je zanetila epidemija. Ne želim obsojati, teoretizirati in besneti. V resnici ne želim niti pisati knjige o covidu. Želim samo pripovedovati. O svojem delu infektologa v času pandemije. O svojih izkušnjah, strahovih, zmagah in porazih. O svojih bolnikih, s katerimi smo preživeli najtežje in najdaljše noči v kliničnem centru. …« - iz knjige
O AVTORJU
David Zupančič (1991) je mladi zdravnik, ki je na začetku epidemije leta 2020 v urgentni ambulanti Klinike za infekcij-ske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani potrdil prvi primer okužbe z virusom SARS-CoV-2 v Sloveniji. Je tudi spletni vplivnež in avtor priljubljenega podkasta Umetnost lenarje¬nja, specializant iz infektologije na UKC v Ljubljani.
Recenzija Bukla
Mladi zdravnik infektolog David Zupančič (1991) je svoje prigode in pričevanja iz časa pandemije SARS CoV-2 združil v vedro biografsko knjigo Življenje v sivi coni. Je tudi znani vplivnež in avtor podkasta Umetnost Lenarjenja, kar dokazuje, da mu duhovitost tudi v zasebnem življenju ni tuja, čeprav se loteva zelo resnih tem destigmatizacije duševnih bolezni, zdravja in življenjskih naukov, ki nam pomagajo živeti in rasti. Knjiga deluje kot nekakšen avtorjev dnevnik in kot pravi sam: »V tem času je imel marsikdo o marsičem zelo veliko povedati. Nekateri so bili zelo glasni, drugi bistveno premalo.« Medtem pa so se v bolnišničnih sobah odvijale borbe in muke bolnikov. Vse to je natančno, profesionalno, a hkrati humorno opisano v pričujočem delu. Predstavljene so tudi Davidove zmage, izkušnje, porazi in strahovi, o katerih piše tako, da postane vse skupaj ena velika situacijska komedija, vir smeha in zabave z vključenimi etičnimi in moralnimi vprašanji. Resne težave z infektološkega oddelka UKC v Ljubljani je mojstrsko približal bralcu, zato ni čudno, da je knjiga takoj po izidu zasedla vrh bralnih lestvic.
Nika Hranjec, Bukla 169
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.