Založba | Studia humanitatis |
Leto izdaje | 2015 |
ISBN | 978-961-6798-52-5 |
Naslov izvirnika | La Conquête de l'Amérique |
Leto izdaje izvirnika | 1982 |
Prevod | Mojka Žbona |
mehka vezava
19 x 13 cm
390 g
350 strani
Tip knjige
strokovna monografija
Kategorije
zgodovina
Založnik o knjigi
Čemu v osemdesetih letih 20. stoletja napisati Osvojitev Amerike in čemu knjigo Tzvetana Todorova trideset let kasneje poslove niti kot humanistično klasiko? Ali ni bilo o podvigih Kolumba, Cortésa, Pizarrov in drugih konkvistadorjev napisanih že dovolj zgodovinskih knjig, da je o tem znano že vse, kar je potrebno? Ena prvih reči, ki jih izvemo o namenih Todorova s to knjigo od njega samega, je, da jo je napisal kot moralist in ne kot zgodo vinar. Razlog, zakaj je napisana, ni pomanjkanje zgodovino pisnih podatkov o dogajanju pred pol tisočletja. V letih pred 500. obletnico Kolumbovega priplutja na koralni otok in v letih po tej obletnici je izšlo na desetine knjig, ki so problematizirale celoten splet okoliščin evropejskega »odkritja« in osvojitve »No vega sveta«. Te knjige so spodnesle razumevanje tega dogajanja kot zmage evropskega duha, tehnologije in civilizacije. Predvsem so ta proces rekonstruirale kot dogajanje, ki sta ga obe strani v trku ljudi z obeh polobel, »vzhodne« in »zahodne«, doživeli tako, da ga je ena utrpela, iz njega pa je izšlo nekaj novega, mešanega in križanega, nekaj, kar niti po pol tisočletja nima trdne pred stave o svoji novosti. (Iz spremne študije)
Recenzija Bukla
Todorova (1939), bolgarsko-francoskega zgodovinarja, filozofa in literarnega kritika, v slovenščini že poznamo po knjigah Totalitarna izkušnja ter Duh razsvetljenstva (objavljena skupaj z Diderotevim Uvodom v Enciklopedijo), vso natančnost njegove analize in sinteze različnih področij, s katerimi se ukvarja, pa lahko vidimo v navdušujoči monografiji Osvojitev Amerike iz leta 1982. Todorov pri tej knjigi za teoretično osnovo vzame svoj namen, da bo pisal o vprašanju odkritja na splošno, to je, kako nekdo, neki jaz, odkrije drugega, pri čemer se mu Kolumbovo odkritje Amerike v tem smislu zdi tako monumentalno in arhetipsko, da nam svoj pogled na to odkrivanje prikaže skozi detajlno analizo osvajanja Amerike. Pri tem sprva izhaja iz Kolumbovih dnevnikov in njegovih prvih potez ob odkritju nove celine, od vnovičnega poimenovanja otokov, dolin, gora in drugih geografskih danosti naprej, nadaljuje pa s Cortézovim osvajanjem in podreditvijo Mehike (in drugimi, tudi predkolumbovskimi kulturno zgodovinskimi primeri). Pri tem ves čas vzporeja različne poglede, torej španske in azteške, na iste razmere, ob tem pa pokaže, kako se je vzpostavljala komunikacija med različnimi entitetami, tako v pogledu jezika kot odzivov na dane okoliščine. Unikatna zgodovinska študija s teoretskim ozadjem.
Samo Rugelj, Bukla 109
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
-
Rdeča mavrica Delavska socialistična gibanja na razpotjih 1848-1918-1948. Historično-sociološki traktati 29,90 € Dodaj v košarico
-
Nesmrtnost in neumrljivost, Tretja knjiga Sodobna teologija, filozofija in znanost 39,00 € Dodaj v košarico