Saboter iz Auschwitza
Naslov izvirnika | The Saboteur of Auschwitz |
Podnaslov izvirnika | The Inspiring True Story of a British Soldier Held Prisoner in Auschwitz |
Leto izdaje izvirnika | 2019 |
Prevod | Barbara Bračko |
mehka vezava
22 x 14 cm
400 g
330 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > leposlovni roman
britansko leposlovje
Založnik o knjigi
Pisalo se je leto 1942, ko je nemška vojska ujela Arthurja Dodda, mladega britanskega vojaka, in ga odpeljala v Oświęcim, mesto v Zgornji Šleziji na Poljskem. Nemci so mu nadeli drugačno ime, ki je danes sinonim za najtemačnejše obdobje v človeški zgodovini. Poimenovali so ga Auschwitz.
Prisiljen v garaško delo, sestradan in brutalno pretepen, je Arthur verjel, da se bo njegovo življenje končalo v Auschwitzu. Odločen, da se bo boril do zadnjega diha, je sabotiral nacistično industrijsko infrastrukturo, tvegal življenje, da bi zmanjšal trpljenje judovskih taboriščnikov, in pomagal skupini partizanov, ki je načrtovala masovni pobeg iz taborišča.
Pretresljiva resnična zgodba, ki prinaša nova spoznanja o delovanju taborišča, razkriva hierarhijo, ki so ji sledili esesovci pri ravnanju z ujetniki, in nas sooči s splošno neznanimi dejstvi o vojnih ujetnikih, ki so bili tam zaprti.
Recenzija Bukla
Zgodba, zapisana po resničnih dogodkih, pripoveduje o angleškem vojaku Arthurju Doddu, ki ga je leta 1942 v libijskih bojih zajela nemška vojska. Kot vojni ujetnik je bil deportiran v zloglasni Auschwitz, Slovencem dobro znano nacistično taborišče, kjer je umrlo več kot tisoč tristo naših rojakov, angleški mladenič pa se je tam prvič srečal z resničnim obrazom nacizma, okrutnostjo esesovcev, brutalnim nasiljem paznikov, nenehno prisotnostjo smrti, trpljenjem judovskih taboriščnikov, realizacijo doktrine dokončne rešitve židovskega vprašanja. Posebnost njegove zgodbe je, da je bil v koncentracijskem taborišču kot angleški vojni ujetnik, da je v taborišču prišel v stik z uporniki in še sam sodeloval pri sabotažah, da so ga zalotili, a je preživel in ostal živ, čeprav je bil v taborišču kar dvaindvajset mesecev. Pripoved ima dva dela. Prvi del je Arthurjeva zgodba, drugi pa raziskovalni del, ki združuje pričevanja preživelih iz Auschwitza, ki so potrdila Arthurjevo zgodbo, saj se je po dokumentarnem filmu BBC z njegovo izpovedjo (v letu 1993), vsul plaz obtožb, da je to, o čemer je spregovoril, izmišljeno.
Maja Črepinšek, Bukla 164
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.