Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Šinrin-joku

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Mladinska knjiga
Leto izdaje 2020
ISBN 978-961-01-5609-3
Naslov izvirnika Shinrin yoku
Prevod Nataša Müller
Urejanje Barbara Zych

Tehnične lastnosti
poltrda vezava
20,5 x 14,5 cm
310 g
160 strani
Tip knjige
priročnik
Kategorije
osebna rast, duhovnost in ezoterika

Povej naprej

Založnik o knjigi

Potem ko sta priljubljena avtorja Héctor García in Francesc Miralles v knjigi Ikigaj razkrila skrivnosti japonskih stoletnikov, v knjigi Ičigo-ičie pa japonsko umetnost doživljanja nepozabnih trenutkov, nam zdaj predstavljata blagodejne učinke šinrin-jokuja ali japonske gozdne kopeli.

Urbano življenje na naše zdravje vpliva enako ali še bolj kot globalno segrevanje. Marsikatera tegoba, ki pesti mestnega človeka, izvira iz tega, da nismo več povezani z naravo. Šinrin-joku ali gozdna kopel prinaša številne zdravilne in pomladitvene učinke, zmanjšuje stres ter sprošča um. Na sprehodih v naravi se popolnoma predamo doživetju tukaj in zdaj, pozabimo na skrbi, se umirimo in kmalu počutimo kot del celote. Vsega tega pa ne najdemo izključno v gozdovih. Šinrin-joku lahko doživimo tudi v mestnih parkih ali doma, če se obdamo z rastlinjem.

V tej odlični knjigi boste odkrili filozofijo in znanost šinrin-jokuja, izvedeli, kako ga izvajati v praksi in spoznali temeljna načela gozdne kopeli za vsak dan. Pojdite v naravo, kajti tam je življenje.

»Vse leto smo živeli v stresu, ki ga prinaša mestno življenje, ko se obveznosti vrstijo druga za drugo brez predaha, ko nalogam ni ne konca ne kraja, za povrh pa okoli nas ves čas vladata vrvež in umazanija. Ko smo vstopili v gozd, je to breme odpadlo, kot bi ga kdo odgnal s čarovnijo. Izklopili smo mobilne telefone in z vsakim korakom globlje v bujni gozd nas je vse bolj preplavljala umirjenost, po kateri smo hrepeneli. /…/ Ne da bi vedeli, smo se prepustili temu, čemur Japonci pravijo šinrin-joku in kar dobesedno prevajamo kot ‘gozdna kopel’.« - Héctor García in Francesc Miralles

Recenzija Bukla

Da je med ljudmi na podeželju manj depresije in drugih duševnih bolezni kot v urbanih območjih, je že dolgo jasno, in da nam obkroženost z naravo vsem zelo koristi, tudi vemo. Toda zakaj? Japonski znanstveniki so začeli odgovarjati na to vprašanje sredi 80-ih let prejšnjega stoletja in rešitev našli v fitoncidih, ki jih je pol stoletja prej odkril Rus Boris P. Tolkin. Nato je japonsko ministrstvo za gozdove oblikovalo vsedržavni program za spodbujanje zdravja, njegovo izhodišče pa je bilo, da gozdne kopeli koristijo človekovemu zdravju. V tem programu so prvič uporabili izraz šinrin-joku (šinrin = gozd, joku = kopati se) in dokazali, da sprehod po gozdu in vdihovanje svežega gozdnega zraka, bogatega s fitoncidi, znižuje količino stresnih hormonov, srčni utrip in posledično tudi krvni tlak, bilo pa naj bi tudi odlična preventiva proti malignim obolenjem. Poiščite torej tudi sami blagodejne učinke šinrin-joka pri čemer sploh ni nujno, da greste globoko v gozd, včasih je dovolj že sprehod v mestni park, kjer lahko na klopci med drevesi poslušate ptičke, lahko pa se celo doma obdate z zelenim rastlinjem, se sproščate ob čaju in vsaj za nekaj trenutkov pozabite na skrbi.

Renate Rugelj, Bukla 152

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...