Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

"Dopade se mi tukaj prav nič"

Dnevnik iz Frauenauracha
Marija Prušnik

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Drava
Leto izdaje 2016
ISBN 978-3-85435-807-7
Leto izdaje izvirnika 2016
Prevod Irena Destovnik
Urejanje Brigitte Entner, Valentin Sima

Tehnične lastnosti
mehka vezava
223 strani
Tip knjige
spomini, pričevanja in pisma
Kategorije
zgodovina
biografije in spomini

Povej naprej

Založnik o knjigi

15. aprila 1942 so nacisti pregnali Marijo Prušnik, rojeno Kelih, skupaj z njenim možem in s sedemletnim vnukom Vladimirjem z Wölfelnove (Belfelnove) domačije v Lobniku (Železna Kapla) in jih deportirali v taborišče Frauenaurach. Tam je začela Marija Prušnik, ki se je šele kot odrasla naučila branja in pisanja, pisati dnevnik. Zadnja beležka v dnevniku je z dne 15. julija 1945, to je bil dan, ko so se v taborišču preostale koroško-slovenske družine pripravljale na vrnitev v domovino.

Dnevnik Marije Prušnik je iz več razlogov svojevrsten dokument. V njem prebiramo obsežne in mnogoplastne misli in zaznavanja nasilno izseljene ženske, napisana ob samem dogajanju. Na svoj zelo osebni način bralcem in bralkam ponuja vpogled v taboriščni vsakdan v Frauenaurachu. Njena opazovanja daleč presegajo krog lastne družine, saj nas seznani s primeri smrti in z žalostjo ob teh dogodkih, o pošti iz domovine in s tem povezanim velikim veseljem. Seznani pa nas tudi s povsem običajnimi, a nujnimi vsakdanjimi opravili v taborišču. S fonetičnim načinom pisanja pa nam Marija Prušnik v svojem dnevniku ponovno obudi jezik, ki so ga v grapah Železne Kaple govorili v prvi polovici 20. stoletja.

Recenzija Bukla

Spomladi 1942, ko so Marijo Minko Prušnik iz Lobnika pri Železni Kapli na avstrijskem Koroškem z možem in sedemletnim vnukom pregnali v taborišče Frauenaurcah, je znala pisati le toliko, kolikor se je naučila doma. Kljub temu je že po nekaj dneh v taborišču začela pisati dnevnik, ki ga je odložila šele poleti 1945 pred vrnitvijo v domovino. Rokopis, napisan tako, kot je njegova avtorica govorila in mislila, se je ohranil na domačiji, za objavo pa je transkribiran ter opremljen s potrebnimi pojasnili in dokumentarnimi fotografijami. Tak, kot je, je dragoceno pričevanje dobre opazovalke, preproste, a čuteče kmetice – matere partizana Karla Gašperja Prušnika – o medvojnem trpljenju pregnanih Slovencev, ki so jim nacisti zasegli kmetije, da bi vanje naselili svoje podpornike.

Iztok Ilich, Bukla 131

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...