Pravica do groba
Leto izdaje | 2021 |
ISBN | 978-961-04-0818-5 |
Urednik | Jože Dežman |
trda vezava
28 x 23,5 cm
1.590 g
310 strani
Tip knjige
zbornik
Kategorije
zgodovina > kulturna zgodovina
zgodovina
družbene vede > politika
Založnik o knjigi
Republika Slovenija ne ureja vojnih grobov skladno z lastno zakonodajo in predpisi ter mednarodnim pravom. Prav tako še nima ustanove, ki bi po enakih strokovnih merilih skrbela za vojne grobove (pokopališča, grobišča, kostnice, grobnice ...) v Sloveniji in slovenske grobove v tujini. S tem izrazito odstopa od modelov raziskav in urejanja, ki so jih razvile demokratične zahodne države. Nobena kategorija vojnih grobov v Sloveniji ni ustrezno raziskana, zato so nujne nadaljnje raziskave, ki bodo omogočile vzpostavitev korektnega registra vojnih grobov in grobišč.
Za uvodnimi besedami Boruta Pahorja, predsednika RS, Alojza Kovšce, predsednika Državnega Sveta RS, in mag. Mateja Tonina, ministra za obrambo RS, je objavljenjih 14 prispevkov.
V prvem delu so analize pravnega in dejanskega stanja ne/urejenosti vojnih grobov v RS in slovenskih v tujini (dr. Jože Dežman), nova podatkovna in prostorska baza vojnih grobov (dr. Barbara Lampič, Maja Vehar, dr. Peter Mikša), vojni grobovi kot kulturna dediščina (dr. Robert Peskar), kraji grobov v zbirki podatkov o žrtvah druge svetovne vojne Inštituta za novejšo zgodovino (dr. Marta Rendla, dr. Andrej Pančur, dr. Jože Dežman), podatki o zapornikih in taboriščnikih v prvih letih po drugi svetovni vojni (Tadej Cankar).
V drugem delu je refleksija Pavla Jamnika o kosteh ubitih, ki postanejo orožje živih, dr. Andreja Mihevca o stanju brezna pod Macesnovo gorico ter arheološka in antropološka poročila o ekshumacijah in arheoloških raziskavah v zadnjih letih (dr. Uroš Košir, Luka Rozman, dr. Petra Leben Seljak) – omenimo zlasti Brezno 3 v Kočevskem rogu, Koščevo brezno in protitankovski jarek pri Mostecu.
Delo je izšlo s finančno podporo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Recenzija Bukla
Peto poročilo Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč je zbornik, ki je v letu pandemije nadomestil posvet o vojnih grobovih v RS. V prvem poglavju združuje uvodne nagovore urednika zbornika, zgodovinarja – raziskovalca vojnih grobov Jožeta Dežmana, predsednika RS Boruta Pahorja, predsednika Državnega sveta Alojza Kovšce in ministra za obrambo Mateja Tonina. Drugo poglavje osvetli zgodovinski vidik vojnih grobov, obstoječe arhivske fonde in vzpostavljanje podatkovne baze preglednega registra podatkov. Tretji del poročila obravnava posamezna morišča in grobišča: jamo pod Macesnovo gorico, jamo pod Krenom, v Kočevskem Rogu, Mihcovim breznom, pri Mostecu, v Koščevem breznu ... Avtorji besedil poročajo o številu, spolu in starosti žrtev, stanju okostij, forenzičnih ugotovitvah, zgodovinskem ozadju grobišča, domnevni narodnosti žrtev, vzroku smrti in predmetih, ki so bili najdeni ob žrtvah. Travmatičnost dogajanja podčrtujejo fotografije odprtih grobišč in tistega, kar so v njih našli – lasnic, žlic, prstanov, pasnih spon, čevljev, žlic, čutar ...
Maja Črepinšek, Bukla 161
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.
Sorodne knjige
-
Totalna revolucija? Boj slovenskega punka pod komunističnim režimom Jugoslavije 25,00 € Dodaj v košarico
-
Ivan Oman: Za naš dragi dom in rod Pogovor z borcem za slovensko samobitnost, državnost in demokracijo 24,90 € Dodaj v košarico