Naslov izvirnika | Gå. |
Podnaslov izvirnika | Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv |
Leto izdaje izvirnika | 2006 |
Prevod | Marija Zlatnar Moe |
trda vezava
21,5 x 14,5 cm
450 g
220 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > leposlovni roman
norveško leposlovje
Založnik o knjigi
Ampak najboljših zemljevidov se ne da kupiti, narišejo jih ljudje, ki jih srečaš na poti.
Roman Peš. (Ali umetnost divjega in poetičnega življenja) je Tomasu Espedalu prinesel prepoznavnost v širšem krogu bralcev in prvo nominacijo za nagrado Nordijskega sveta za književnost. Roman, izpisan v preprostem in nenarejenem jeziku, je hkrati potopis in knjiga o človeku, ki zapusti dom in družino, postane vagabund ter se s hojo poskuša osvoboditi žalosti. Začne se v Bergnu, ko se Espedal odpravi na pot, ki ga v prvem delu popelje po domačih fjordih in hribih, v Wales, Španijo in na Bavarsko, v drugem delu pa v Francijo, Grčijo in Turčijo. Skupaj z njim hodijo tako resnični sopotniki kot tudi znani klateži iz preteklosti, Arthur Rimbaud, Jean-Jacques Rousseau, William Wordsworth, Friedrich Hölderlin in drugi. Njihovi pohodniški zapisi se vrivajo v Espedalova doživetja. Iz presečišč avtorjevega osebnega izkustva in njegovih branj izluščimo intimnejše drobce o pisateljevem življenju, kadar ni na poti: o otroštvu, izgubah, koncu ljubezni, alkoholu in o otožnosti, ki kljub neštetim prehojenim kilometrom ne izgine.
o avtorju
Tomas Espedal se je rodil leta 1961 v Bergnu na zahodu Norveške. Študiral je na Univerzi v Bergnu, njegov prvenec je izšel leta 1988. Na začetku kariere je pisal romane z močno biografsko noto, med katere sodi tudi Peš. (Ali umetnost divjega in poetičnega življenja). Za svoja dela je prejel več nagrad, med drugim je bil nominiran za nagrado IMPAC (2012).
Recenzija Bukla
Pešačenje, pohajanje in sprehajanje po ravninah, vzpetinah, hribih, gorah in tudi Himalaji je v slovenščino že našlo pojavne oblike v zelo raznovrstnem naboru knjižnih vsebin, od vodnikov, (literarnih) potopisov in tudi romanov ter kriminalk. Vendar pa roman Peš. norveškega avtorja Tomasa Espedala (1961) izstopa po svoji literarni dimenziji, saj mu je hoja zgolj osnova, na katero dodaja druge vsebine, predvsem zgodbo o človeku, ki zapusti dom in družino in sčasoma postane potepuh, v vandranju pa išče svojo notranjo osvoboditev. Vse skupaj se začne na domači ulici v Bergnu – kaj se ne začne tu vsaka pot, če hočemo kam priti? – in sprva se pripovedovalec odpravi v domače hribe in do fjordov, od tam pa ga hitro odnese čez mejo v Wales, Španijo in na Bavarsko, potem pa še naprej, vse do Grčije in Turčije. Espedal pa ne gradi samo na popotnih pripetljajih in svojem notranjem življenju ter svoji preteklosti, temveč v svojo zgodbo dodaja tudi mnoge hodce iz zgodovine, njihova razmišljanja in izkušnje v zvezi s hojo ter njenimi osvobajajoči lastnostmi.
Samo Rugelj, Bukla 180-181
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.