Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Popotnik po Zilji

kulturno-zgodovinski vodnik
Uši Sereinig, Polona Sketelj
Popotnik po Zilji

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Mohorjeva Celovec
Leto izdaje 2017
ISBN 978-3-7086-0906-5
Leto izdaje izvirnika 2017
Urejanje Hanzi Filipič

Tehnične lastnosti
trda vezava
12 x 19,5 cm
239 strani
Tip knjige
vodnik
Kategorije

Povej naprej

Založnik o knjigi

Ste že bili na Zilji? Naj vas ta knjižni popotnik spremlja na poti odkrivanja Ziljske doline na avstrijskem Koroškem in njenih geografskih, etnoloških, jezikovnih in drugih posebnosti.Popotnik je knjižni vodnik po Ziljski dolini, njeni slikoviti naravni ter raznoliki snovni in nesnovni kulturni dediščini. Popelje vas v dolino logov in planin, reke Zilje in njenih pritokov, spoznajte z njim moč in veličastnost ziljskih konjev, vasi in prebivalce, njihov iskrivi jezik, šege in navade, njihovo kulturno delovanje. Zaglejte se v senike in mogočne domačije, manjše kajže, župnijske in podružnične cerkve s slikovitimi poslikavami. Spoznajte tudi znane Ziljane, ki so zapustili neizbrisne sledi tako na Zilji kakor tudi v širšem slovenskem kulturnem prostoru.
Vsi, ki radi potujete in se potepate ter bogatite svoje obzorje znanja, boste s Popotnikom po Zilji odkrivali drobce preteklega in sodobnega načina življenja v krajih pod visokimi gorami, med zelenimi pašniki in v bližini reke, ki je dala dolini ime. Naj vas ta knjižni popotnik spremlja na poti odkrivanja čudovite in čarobne Ziljske doline.

Recenzija Bukla

Iz venca treh dolin na avstrijskem Koroškem, ki ga je v pesmi Rož, Podjuna Zila ovekovečil Pavel Kernjak, je slednja od slovenske matice najbolj oddaljena, z etnološkega in jezikovnega vidika najbolj samosvoja ter še najmanj slovenska. Oziroma je slovensko v njej že tako pridušeno, preplavljeno z nemškim, da pride na dan samo še od blizu, v stikih predvsem s starejšimi Ziljani. Zato sta etnologinji Uši Sereinig in Polona Sketelj sklenili zabeležiti ter v sliki in besedi, tudi narečni, ohraniti vsaj tisto, kar je še slovenskega – preden bo za štehvanje, edinstveno ziljsko nošo, ljudsko pesem in drugo kulturno izročilo obveljalo, da so pravzaprav nemškega izvora. V pomoč popotnikom po Zilji, ki sta jo tudi sami prehodili po dolgem in počez, sta zato napisali priročnik, ki nima v prvi vrsti turističnega pridiha. Knjižica je namreč zvrhano polna koristnih podatkov o zgodovini, sedanjosti in predvsem bogati kulturni dediščini še pred dobrim stoletjem večinsko slovenske doline. Tako so v njej poleg opisov naravnih lepot in naselij ter pomena konj za gospodarski vzpon Zilje našli prostor še tradicionalna noša, žobar (govor) ter štehvanje, trikraljevsko koledvanje, ziljska vascit (svatba) in druge stare šege. Na koncu sta avtorici dodali še portrete devetnajsterice znamenitih Ziljanov, večinoma tudi za razvoj slovenske države pomembnih znanstvenikov, politikov, učiteljev, umetnikov in kulturnih delavcev.

Iztok Ilich, Bukla 131

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...