Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Martin Luter

Volker Leppin
Martin Luter

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Cankarjeva založba
Leto izdaje 2017
ISBN 978-961-282-210-1
Naslov izvirnika Martin Luther
Leto izdaje izvirnika 2006
Prevod Igor Antič
Predgovor Geza Erniša

Tehnične lastnosti
trda vezava
24,5 x 16,5 cm
880 g
351 strani
Tip knjige
biografija
Kategorije
zgodovina

Povej naprej

Založnik o knjigi

Ta hip najboljša Lutrova biografija!

31. oktobra 1517 je Martin Luter na vrata cerkve v Wittenbergu pribil liste s petindevetdesetimi tezami o moči odpustkov, s čimer je spodbijal del tedanje doktrine o odpustkih za mrtve v vicah (ni pa še obsojal drugih slabosti tedanje Cerkve). S tem dejanjem se je v Zahodni Evropi začelo obdobje t. i. reformacije, ki se je iz Nemčije hitro razširila v druge dežele — od Skandinavije pa vse do današnje Slovenije.

Pričujoča Lutrova biografija presega dosedanje po tem, da je avtor pridobil številne podatke o Lutrovi osebnosti, ki jih drugi pisci do zdaj niso upoštevali ali pa jih sploh niso poznali. Martin Luter se tako ob številnih drobnih detajlih iz zasebnega življenja bralcu razkrije kot polna osebnost in ne le kot uporni cerkveni dostojanstvenik, ki je v mnogočem spremenil tok zgodovine in vplival na razvoj sodobne Evrope.

Recenzija Bukla

Cankarjeva založba nadaljuje z nizom izdajanja temeljnih zgodovinskih življenje pisov. Tokrat je na vrsti Martin Luter, mož, ki je evropsko krščanstvo tako rekoč lastnoročno razdelil na dvoje. Ko je na vrata cerkve v Wittenbergu pribil list s kritiko cerkvenih odpustkov, je sprožil številne razmisleke o moči besede. S tem se je začelo obdobje reformacije, v kateri je tudi slovenski jezik dobil prve verske in jezikoslovne zapise, medtem ko so bila obsodb in kritik kmalu deležna še preostala področja cerkvenega delovanja. Podnebno manj gostoljuben sever Evrope je v kasnejših desetletjih in stoletjih sprejel evangeličansko (po Lutru »protestantsko« oz. »luterantsko«) vero z Jezusom in Novo zavezo v središču, zavrnil pa je idejno kontradiktorno in materialno razkošno katolištvo juga. Toda pot do takšnega stanja stvari je bila vse prej kot načrtovana. Lutrov živ ljenjepis še zdaleč ni prvi, je pa temel jit, primerjalen in s sodobnimi dognanji zvesto sledi osebnosti in značaju, torej človeškosti svojega protagonista. Nemškemu teologu Volkerju Leppinu (1966) to uspe zaradi prepričljivega orisa zgodnjega šestnajstega stoletja, takratnih geopolitičnih silnic, kondicije učenjaš tva, materialnih razmer in dobrega poznavanja cerkvene preteklosti. Večino poglavij zasnuje po preprostih korakih Lutrove poti: sin, menih, mladi profesor, reformator, prerok (izobčenec), škof pridigar, stari profesor, konec življenja, knjigo pa pospremi tudi predgovor častnega škofa evangeličanske cerkve v Sloveniji Geze Erniše.

Žiga Valetič, Bukla 132-133

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...