Prehrana čebel
Maja Ivana Smodiš ŠkerlZaložba | Kmečki glas |
Leto izdaje | 2020 |
ISBN | 978-961-203-505-1 |
Fotografije | Maja Ivana Smodiš Škerl, ... [et al.] |
mehka vezava
23,5 x 17 cm
430 g
146 strani
Tip knjige
priročnik
Kategorije
kulinarika, dom in vrt
kulinarika, dom in vrt > domače živali
kulinarika, dom in vrt > kmetijstvo
Založnik o knjigi
Avtorica je uspešnici Čebelarjenje za vsakogar, v kateri nastopa kot soavtorica, dodala še novo knjigo, namenjeno vsem prizadevnim čebelarjem.
Čebelarjenje zahteva veliko učenja, izobraževanja in prenosa dobrih praks. Prehrani čebel je treba nameniti prav toliko skrbi kot prehrani domačih živali na kmetiji, zato mora čebelar dobro poznati čebeljo hrano. Cvetni prah cvetnic je glavni vir beljakovin, maščob, aminokislin in maščobnih kislin ter makrohranil (vitamini, minerali …) V medičini in mani so na voljo sladkorji in mikrohranila. Nič manj pomembna ni tudi voda, ki ustvarja ugodno okolje za vse presnovne in fiziološke procese. Poleg tega vsebuje tudi nekaj mikrohranil in mineralnih snovi.
Pomanjkanje hrane v kombinaciji z različnimi dejavniki stresa (pesticidi, monokulture, prenaseljenost, bolezni …) čebeljo družino potiskajo na rob preživetja. Čebelar mora dobro poznati pašne zmogljivosti v okolišu, kjer stoji čebelnjak. Pri zadostnem vnosu pestrih hranil bodo družine namreč vzredile dovolj zdravih čebel za prvo pašo in pozneje za prezimitev.
Poglavja v knjigi:
Postavitev čebelnjaka,
Makrohranila v prehrani čebel,
Mikrohranila v prehrani čebel,
Prebavni sistem čebele,
Pomanjkanje hrane,
Krmljenje čebeljih družin.
Recenzija Bukla
Pomen spoštovanja narave in vsega življenja v njej je zadnje čase spet bolj v ospredju. Eno tovrstnih prizadevanj, da procesi narave in njenih bitij ne gredo vnemar in so prav zato še toliko bolj spodbujani, je namenjeno tudi čebelarstvu. Ta panoga je na naših tleh zakoreninjena že dolgo časa in le kot čebelam pridnim posameznikom gre zahvala, da ne zamre niti v sodobnem svetu. A le tisti, ki se ukvarjajo s čebelarstvom, vedo, kako zahtevno delo je to in koliko znanja potrebuje čebelar, če želi ohraniti in razvijati svoje čebelje družine. To dejstvo je v svojem delu med drugim izpostavila tudi avtorica tega priročnika, ki strokovno, nazorno in tudi zelo razumljivo predstavlja številne zakonitosti dobrega čebelarjenja. Bralec bo v knjigi našel podrobne napotke o postavitvi čebelnjaka, dodobra se bo seznanil s pomenom kakovostne prehrane čebel, delovanjem njihovih organov in najprimernejšim hranjenjem, pri čemer avtorica priročnika razmišlja tudi o nadomestni hrani. Le site, ustrezno nahranjene in odžejane čebele bodo lahko čebelarja na koncu osrečile z izdelkom, ki je po vsem trudu, vloženem v skrb zanje, zares sladek kot med. Dragoceno in nadvse uporabno čtivo za vse čebelarje!
Vesna Sivec Poljanšek, Bukla 155
© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.