Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0

Bleščeče celjske zvezde

O temnih zvezdah Turnških in o treh najsvetlejših celjskih zvezdah: o grofih Frideriku I. Žovneškem (Celjskem), Hermanu I. Celjskem in Hermanu II. Celjskem
Ivan Sivec
Bleščeče celjske zvezde

Zaradi različnih vzrokov v Buklini spletni knjigarni te knjige ni možno kupiti.
Za več informacij se obrnite na založbo (v kolofonu levo) ali v kako drugo knjigarno.

Založba Ico
Zbirka Slovenska zgodovina
Leto izdaje 2016
ISBN 978-961-6868-63-1
Fotografije Ivan Sivec
Spremna beseda Tone Ravnikar

Tehnične lastnosti
trda vezava
24 x 17 cm
304 strani
Tip knjige
roman
Kategorije
leposlovje > zgodovinski roman
slovensko leposlovje

Povej naprej

O knjigi

V drugem delu je zaobjetih osemdeset let vzpona treh najpomembnejših celjskih grofov. Bili so izjemno podjetni in spretni, ob strani pa jim je stala tudi sreča. To obdobje zaznamuje usodna dedna pogodba z vovbrškimi, več manjših spopadov s sosedi, pogrofovljenje in preselitev z Žovneka v Celje.

Kar tri temne zvezde Turnških pa so razkrile, kaj so delali Celjski v dunajski javni hiši, kako so, še preden so jih poknežili, zidali knežji dvor in kako se je v Celju vnel vsesplošni pretep ob kosovski bitki. Največ pa je zapisanega o Friderikovi ženitvi in veliki bitki pri Nikopolju. Je zadnje dvoje res prineslo Celjskim največ blagostanja?

Recenzija Bukla

Če je morda kdo mislil, da bo pisatelj Ivan Sivec po več kot stotih napisanih knjigah svoj tempo upočasnil, lahko v zadnjih letih spremlja svojo zmoto, saj se je Sivec v tem času posvetil svojim najbolj ambicioznim knjižnim projektom, večinoma zgodovinskim romanom. Po tridelni sagi o Karantaniji iz leta 2010 je leto kasneje izšel njegov diptih o prvi svetovni vojni, pred dvema letoma pa je, v počastitev dvatisočletnice Emone, na svetlo prišel še z tetralogijo Rimljani na naših tleh. Zdaj je ta energični pisatelj, ki ga v enaki meri pritegujejo tako zgodovina kot potovanja, vse skupaj lepo povezal in zasnoval pentalogijo o Celjskih grofih, ki se mu zdijo nekaj najboljšega, kar se je na plemiški ravni kdaj zgodilo Slovencem. Celjski so namreč bili tako podjetni kot tudi dovolj premeteni, da so s prihodki od mitnin, najemniške vojske in posojanja denarja uspeli vzdrževati dovolj veliko ozemlje, ki se je delno pokrivalo tudi z območjem sedanje Slovenije, v precejšnji meri pa se razlivalo še daleč prek njenih meja. Sivec v zgodbo o Celjskih grofih vstopa prek pisca njihove kronike, meniha Modesta Andreja Turnška (1412– 1460), ki se v svojih srednjih letih zagleda v dobro ohranjeno vdovo, zaradi česar želi izstopiti iz meniških vrst ter se oženiti. Seveda ga hitro razglasijo za norega in zaprejo, tam pa mu naročijo, glede na to, da je osebno poznal starega grofa Hermana, da o celjskih grofih napiše kroniko, v kateri bo o njih pisal samo lepo. Vendar pa se je Turnšek odločil, da bo napisal dve različici kronike Celjskih, eno uradno in drugo resnično, ki bi jo rad pritihotapil do svoje izbranke. Za začetek sta izšli prvi dve knjigi (preostale sledijo v drugi polovici leta). Prva, Vitezi jutranje zarje (knjiga ima tudi oznako Slovenska zgodovina 7), se začne s predhodniki Celjskih grofov, s svobodnimi žovneškimi vitezi z obrobja Savinjske doline in njihovimi prigodami, druga knjiga z naslovom Bleščeče celjske zvezde pa zaobjema vzpon treh najpomembnejših grofov (Frederik I. Žovneški ter Herman I. Celjski in Herman II. Celjski). Četrta knjiga bo o Veroniki Deseniški. Knjižna serija, po kateri bodo gotovo poprijeli ljubitelji zgodovinskih romanov, ki se godijo na naših tleh.

Samo Rugelj, Bukla 118-119

© Bukla − Besedilo je avtorsko zaščiteno, glej Splošne pogoje uporabe.

Sorodne knjige

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...